Umělá inteligence v praxi

Umělá inteligence v praxi:
inspirace pro každý den

Marcela Lonková: „Jsem šťastná, že žiju v době, kdy jsem u zrodu velkých a revolučních technologií, jako je umělá inteligence (=AI). Téma, které je dnes na předních stránkách všech médií a rezonuje snad s každým z nás. Někteří se jí bojíme, někteří v ní vidíme obrovskou příležitost, někteří jí ještě nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. My v This One s.r.o. se s AI setkáváme od roku 2018, kdy jsme objevili Rossum.ai a implementovali jej do našeho prostředí. A i přesto, jak revoluční technologie to pro nás byla, asi by mě nenapadlo, čeho budu svědkem v roce 2023. Projekt implementace Rossum v té době řídila moje kolegyně Gabriela Kreidlová a nadšení do technologií jí zůstalo. Proto je právě ona tou nejlepší, která by vám měla přiblížit problematiku AI a ukázala vám, jak ji můžete využívat každý den.“

Pojďme si nejdříve vysvětlit pojem umělá inteligence (AI, z angl. slova Artificial Inteligence). Jedná se o oblast vědy a technologie, která tvoří systémy nebo programy, řešící rozsáhlé komplexní úkoly na základně velkého množství dat. Zpravidla se jedná o úkoly, na které byla dříve potřeba lidská inteligence.

Mezi klíčové oblasti patří:

  1. Strojové učení: technologie, která umožňuje programu učit se, místo aby se každá změna programovala.
  2. Neuronové sítě: algoritmy, které mají schopnost předávat a kombinovat informace a generovat tak správné odpovědi.
  3. Robotika: oblast vytváření strojů, které jsou schopny úkoly vykonávat autonomně – může zahrnovat mechaniku a elektroniku.
  4. Zpracování přirozeného jazyka: oblast věnujíc se rozpoznávání mluveného slova, překladu textů, generování textu.
  5. Počítačové vidění: oblast, zabývající se tím, jak počítače „vidí“ a interpretují obrázky a videa.

Hodně lidí se bojí, že nás AI jednou zničí, ale většina vědců je k tomuto scénáři velmi skeptická.

Největší hrozbu však vnímám v práci s daty, informacemi a schopností AI vytvářet a šířit dezinformace. V dnešní době, kdy lidé spoléhají na technologie a média a neovládají kritické myšlení, je zneužití AI pro kybernetické útoky na prvním místě. Čím dál tím více je tedy platné naše pravidlo: bezpečnost na prvním místě. Než začneme využívat novou technologii, hrnout do ní data, je potřeba, aby ji prověřil nějaký IT profík a ideálně i právník. To, že vidíte na všech sociálních sítích, že někdo něco využívá, ještě neznamená, že je to v pohodě. Vzpomeňte si na nedávnou kauzu s aplikací Bairbe.me: kolik lidí chtělo mít cool fotku ve stylu Barbie a díky tomu povolilo přístup ke všem svým údajům v telefonu.

„Umělá inteligence v praxi“

Podívejme se na to, co vás zajímá nejvíce, a to, jaké technologie a na jaké use-case je využíváme právě v This One.
Rossum.ai

Aplikace od společnosti Rossum Czech Republic slouží k vytěžování údajů z faktur a je pravděpodobně nejrozšířenější aplikací tohoto typu v České republice. Pomocí ní vytěžujeme údaje z faktur, účtenek a importujeme je do účetního software. Mimo jiné je možné v Rossum vidět i původní e-maily, odkud doklady dorazily, a neschválené doklady můžete přímo z Rossum vracet rovnou dodavateli. Je to řešení, které využíváme už od roku 2018 a jejich úspěšnost vytěžování i další funkce se neustále rozvíjejí.

Chat GPT

Byl by hřích v dnešní době nevyužívat revoluční řešení od OpenAI. Mezi nejčastější use-case dnes určitě patří:

  • Marketing – tvorba článků, úprava textů, generování claimů, vytváření postů na sociální sítě. Tyto funkce jsou nesporně důležité a naše marketingové oddělení je využívá každý den. I tento článek prošel revizí přes Chat GPT. Ale jako poradenská firma založená na inovativních technologiích máme trochu více očekávání.
  • Programování – v posledních měsících se stáváme už více technologickou společností, která se věnuje propojování různých systémů, vývojem RPA procesů a tak potřebujeme i technickou podporu. Díky Chat GPT se z vás může stát přes noc programátor. Vezměme si obyčejná makra v Excelu – spousta účetních nedosahuje tak technických znalostí, aby byli schopni vytvořit makro v Excelu. Stačí však napsat do Chat GPT, jakou funkce chcete vytvořit a jak ji máte vložit do Excelu, a Chat GPT to udělá za pár sekund. Kolik obratových předvah včetně inventarizací vaše kancelář ročně připraví? A jsou všechny stejně naformátované? Díky Chat GPT tohle zvládnete na tři kliknutí a vaše výstupy přes celou kancelář budou jednotné. Stejné přínosy má pro vás v jakémkoliv programovacím jazyce.

Pokud pravidelně sledujete novinky od OpenAI, nemohli jste si nevšimnout dvou nových beta funkcí: vyhledávání pomocí prohlížeče Bing a rozšířená datová analýza.

  • Vyhledávání – díky Bing se snadněji dostáváte ke zdrojům, ze kterých Chat GPT čerpá, a můžete je použít pro své články, prezentace atd. a ověřovat si je. Objem informací, se kterými tato aplikace disponuje se rozšiřují k aktuálnímu dni. Chcete shrnout, o čem dnes píší média, chcete vědět, jaké dnes bude počasí? Nemusíte složitě prohledávat internet, stačí se správně zeptat Chat GPT.
  • Rozšířená datová analýza – to je funkce, kterou vnímám jako velký přínos pro pozice ve finančním odvětví. Už nyní máte možnost zaslat data např. v Excelu a nechat Chat GPT, aby vám je zanalyzoval a odpověděl vám na nejrůznější dotazy. Zkuste si tam poslat třeba mzdový přehled vašeho týmu nebo výsledovku, uvidíte, co zajímavého se dozvíte. Samozřejmě nejdříve data anonymizujte!

Další aplikace a nástroje testujeme, např. přepis schůzek a zaslání zápisu do mailu. Výsledek využití AI na tvorbu obrázků vidíte v úvodu článku, kde jsem pomocí osobních fotografií, vygenerovala svého avatara. Nebojte se, o další zkušenosti se určitě podělíme.

Gábina

Gabriela Kreidlová v pozici procesního analytika je nejen součástí našeho týmu, ale podílí se i na tvorbě digitální strategie v This One s.r.o.. Její vášeň pro technologie a neustálá touha po vzdělávání jsou základními prvky, které posouvají naše možnosti v oblasti digitalizace účetnictví.

 

Nezávazná poptávka služeb

Marcela Lonková