DIP

DIP – Dlouhodobý investiční produkt

Jedná se o novinku v investování na stáří, která je na rozdíl od penzijního připojištění a doplňkové penzijní spoření variabilnější.

Nabídka DIP je poměrně široká, což přispívá k jeho variabilitě. DIP si můžete sjednat napřímo skrze banku, investiční společnost, samosprávný investiční fond aj. nebo také přes Vašeho brokera nebo finančního poradce, který pro Vás najde ideálního poskytovatele. Prostředky můžete mezi jednotlivými poskytovateli také převádět. Zde si ale dejte pozor na možné poplatky za převod.

Nakupovat a prodávat můžete dle libosti. Jednorázově, nepravidelně nebo každý měsíc. Frekvence i výše investované částky je na Vás. Neexistuje zde minimální vklad. Není ale možné peníze z DIP vybrat, a to ani dividendy (ty se reinvestují zpět v rámci DIP).

Při využití DIP odpadá vybírání formou renty, jako tomu je u PP a DPS. S DIP můžete prostředky po min. 10 letech investování a po započetí 60. roku života vybrat jednorázově bez povinnosti zdanění, pouze ale při dodržení tříletého daňového testu a limitu pro osvobození 100 tis. Kč.

V jednotlivých letech si ve svém daňovém přiznání budete moci uplatnit vloženou částku až do výše 48 000 Kč ročně. To ale neplatí u OSVČ, kteří jsou plátci v paušálním režimu.

Pod DIP není možné vlastnit kryptoměny. Jinak lze ale jednotlivé cenné papíry v průběhu investování měnit, což také doporučujeme.

Kritérii, jak vybrat, je několik. Záleží na Vašich individuálních potřebách, představě o výnosech v poměru k riziku nebo ochotě platit poplatky poskytovateli. Pokud jste mladší 40 let a plánujete investovat po delší časový úsek, vyplatí se Vám investovat do dynamičtější strategie a postupně prodávat a reinvestovat peníze do konzervativnějších nástrojů. Na rozdíl od PP a DPS není možné čerpat státní příspěvky.

Vývoj dlouhodobého investičního produktu a jiných forem investování na stáří pro Vás budeme monitorovat.