práce odkukoliv tiny

Zhruba rok a půl zpátky jsem měla myšlenku, že budu žít v teple u moře, akorát jsem ještě neměla konkrétní plán, ani deadline. Jenže kdo mě zná, ví, že své vize na sebe nenechám dlouho čekat, takže jsem začala činit.

První krok byl dát výpověď! Už jsem byla udušená firemními pravidly. Druhý krok – obnovit živnosťák a třetí krok – najít na poslední rok něco, co mě bude alespoň trochu bavit.

Oprášila jsem staré kontakty a je pravda, že Marcela byla v top five, i protože jsme trochu spolupracovaly celou dobu a má prostě charisma ta holka. A najednou bum schůzka, bum podepsaná smlouva na rok. Náš deal? Nastav mi ve firmě proces, vychovej lidi, nech tu kus sebe a klidně jeď. Karty byly vyložené na stole celou dobu, cíl je odjet do ráje.

O začátcích se snad ani rozepisovat nebudu. Tým na mě koukal, jak na vetřelce, který jim chce měnit zajeté fungující agendy. Bodavé pohledy typu – nechceš jet už třeba hned? Nechceš? Nevadí, tak to tu s tebou rok nějak vydržíme v lehčí ignoraci a pak bude klid. To byly chvíle, kdy mi došlo, že to nebude úplně easy way a i ten poslední rok si máknu.Během půl roku jsme změnili proces transformace k úspěšnému dokončení první fáze stabilizace. Tým se rozšířil o pět nových fajn lidí, přesčasy zmizely, Marcela zvládla úspěšně zkoušky daňového poradce, Gábina pod rukama vyrostla do manažera, vyhráli jsme 3. místo účetní firmy roku a klienti klepají na dveře. Wau, za půl roku slušný převrat kooperace celého týmu. Málem bych na ten začátek už zapomněla.

„Svoboda pracovat odkudkoliv“

Během prvního půlroku jsem zkusila práci z Chorvatska a šlo to skvěle. Pak přišlo asi deset vln Corony, což nás odsunulo domů, do karantén a do nemocí. Ale tato situace ukázala skvělou flexibilitu, zástupnost a týmového ducha v This One. Nejnovější zkušenost je z posledního kvartálu roku 2020 na Zanzibaru.

Je pravda, že jsem tam jela do dovču. V té době bylo v Čechách šedivo, plno zákazů, roušek, vše zavřeno a tak nějak celkově smutno. V tuhle dobu byl Zanzibar nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat. Přílet z černé díry do ráje… Trvalo tři dny, než jsem začala zkoumat, co je potřeba udělat proto, abych tam mohla zůstat. V This One jsme pracovali převážně z domova, bylo vlastně jedno, kde sedím. Posunout let trvalo zhruba 4 minuty. Napsat Marcele a Gábině asi 2 minuty a vyzkoušet všechna připojení cca 15 min. Když to sečtu i s rezervou, toto rozhodnutí trvalo půl hodiny. Nesmím opomenout velmi vstřícný krok Gábiny a Marcely s komentářem: „Vždyť jo, si tam zůstaň, viď. Ale nezapomeň, že tu žádný opálený a odpočatý lidi nechceme. Jo a za trest napíšeš směrnici na konsolidace!“ Smích…

Umíte si představit tuto reakci i ve Vaší firmě? Brání tomu něco? Umíte tyto zábrany poslat třeba za oceán? Udělejte to, protože to stojí za to!

Ukážu ale i druhou stranu mince a budu upřímná. Wifi připojení v resortu nebyla úplně ideální cesta, takže jsem musela vstávat třeba v 6 hodin ráno, dokud všichni spali a měla jsem wifi pro sebe. Po pár dnech jsem koupila lokální sim kartu s daty, to bylo řešení stabilnější, ale velmi pomalé. Hovory jsem absolvovala pokaždé na jiném místě v závislosti na síle spojení, takže kolegové i klienti měli vždy překvapení, co jim ten den ukážu na pozadí. Jednou při hovoru se mi dokonce stalo, že sousedi ze Španělska trochu vyváděli, celkem mě to zaskočilo, až jsem nevěděla, kde jsem při hovoru skončila. Ani nevím, jestli sis toho, Lukáši, všiml.

Popravdě jsem měla trochu obavu z kolegů, jak na to budou reagovat, aby si nemysleli, že mám nějaké lepší podmínky a výhody. Na druhou stranu moje práce byla hotová, vše mi fungovalo, takže why not? A proč by to nemohla být možnost pro každého z nás? Sny nepadají z nebe a je potřeba zvednout zadek a rozhýbat ta hvězdná kola!

Chorvatsko a Zanzibar byl test, jestli a jak to půjde. Výsledek je, že to jde téměř stejně dobře jako doma. Člověk jen musí mít kvalitní připojení, vlastní klidné místo, osobitý hnací motor a nadšení pro to, co děláte. To je moje zkušenost, kterou jsem si odnesla a na čem pracuju do dalších měsíců. Doufám, že to pak využijete i vy, moji drazí kolegové! Protože to přináší neuvěřitelnou SVOBODU. Svobodu žití na místě, kde jste to vy a svobodu vlastní osobnosti, což je pro mě to nejdůležitější.

To je to, co mi This One nabídl a já jsem za to neskutečně vděčná! Za normálních okolností by se moje působení chýlilo ke konci a podali bychom si ruce se slovy, jak jsme to všechno zvládli. ALE jdeme zkusit tuto novou možnost práce odkudkoliv! Děkuju za tu příležitost.

Denisa