Adopce bitcoinu

Aby účetní kancelář dobře porozuměla účetnictví klientů, kteří operují s kryptoaktivy, musí jim také sama rozumět. Je fajn, chodit na školení a semináře o zdanění kryptoaktiv, ale teorie bez praxe nemá ani poloviční hodnotu. Rozhodli jsme se, že v rámci šíření adopce bitcoinu zasvětíme i ostatní kolegy do decentralizované praxe a vyzkoušíme si, jak jednoduché a svobodné je platit v obchodech za zboží či služby v bitcoinech.

Česká republika je hrdá bitcoinová velmoc. Jedním z důkazů je černočerný Institut Kryptoanarchie Paralelní Polis, který sídlí jen pár set metrů od našich kanceláří v Holešovicích. Takže kam jinam jsme se mohli vydat utrácet bitcoiny, než právě tam.

Pro odbourání strachu z neznalosti způsobu platby jsme si s kolegy nejprve udělali edukační workshop „Jak platit mobilem přes Lightning“. Vysvětlili jsme si, jak funguje Bitcoin side chain Lightning Network, jaké jsou rozdíly mezi nejpoužívanějšími LN peněženkami a jak to celé funguje. Jednoduše si stáhnete do mobilu zdarma aplikaci, pošlete si do ní přes QR kód pár satoshi a můžete utrácet.

Pro nováčky je vzrušující přijít do obchodu a vidět ceny za zboží uvedené v jednotkách sats. Ne všichni nosíme v hlavě aktuální kurz BTC/CZK, takže pro vyhodnocení, zda je daná věc příliš drahá či levná, je vždy cena i komfortně přepočtena do CZK. A když jdu platit, obchodník mi připraví na svém zařízení digitální účtenku s QR kódem. Ten naskenuji přes aplikaci peněženky v mém mobilu, potvrdím platbu a účtenka je instantně uhrazena.

„danění a účtování kryptoměn“

Nyní trochu složitější otázka – jak to celé zdanit? Je vhodné si uvědomovat, že každým zaplacením účtenky v bitcoinech, dochází ke zdanitelnému plnění. Za prvé je potřeba rozlišit, zda utrácím firemní anebo osobní bitcoiny.

Pokud hradím z peněženky právnické osoby, transakce se musí evidovat v účetnictví. Každým prodejem BTC vyskladňuji zásoby zboží do nákladů v pořizovací ceně. Proti tomu zdanitelný výnos je hodnota zboží, které jsem za bitcoiny získala. Fyzické osoby zahrnují tyto transakce až na roční bázi do daňového přiznání fyzických osob. Základ daně se určí stejným způsobem – to, co jsem za prodej BTC získala, mínus to, za kolik jsem utracené BTC v minulosti nakoupila. Zásadní je zvolená vyskladňovací metoda, která určí hodnotu nákladu/výdaje a tím pádem hodnotu základu daně.

Takto složité propočty si v danou chvíli u pokladny člověk nedokáže spočítat, aby si uvědomil, zda ho pravidelná platba kávy v bitcoinech bude stát nějaké daně z příjmu.

Proto doporučujeme se o veškerých krypto transakcích, ať už z pohledu fyzické nebo právnické osoby, průběžně radit se svým účetním a daňovým poradcem.