Návrat do práce po mateřské

Vracím se do práce, po téměř čtyřech letech. Než jsem se pustila do psaní těchto řádku, přečetla jsem si svůj příspěvek na Facebooku z konce roku 2017, kdy mi zbývalo pár dnů do porodu. A musím se tomu zasmát. Tady platí rčení: „Chceš-li Boha rozesmát, pověz mu o svých plánech.“ Plánovala jsem, že budu částečně pracovat na mateřské, abych nevyšla ze cviku. Je pravda, že mi to chvilku vydrželo a pomohla jsem se závěrkami. Už tenkrát to šlo z domova. Potom jsem zůstala s firmou/kolegy v kontaktu, ale ve většině případu šlo spíše o zábavu než o práci. Pustila jsem se naplno do rodičovské dovolené, protože až se dvěma dětmi člověk pochopí, že jedno dítě – žádné dítě. Pak přišel covid a dovolená se mi protáhla na krásné čtyři roky.

Současně šlo o čtyři roky proměn This One. Co zůstalo stejné? Nacházím zde Marcelu, Gábinu a kolegy Terezku, Míšu a Kirilla, které jsem ještě stihla zaučit, než jsem odešla. A oni mi to teď na oplátku vrací. V kanceláři poznávám nové kolegy, kteří jsou zapáleni pro věc a kdo by si myslel, že účetní jsou nudní patroni, hodně by se u nás divil.

„Po mateřské zpět do práce“

Představovala jsem si, že se naučím vyčítat faktury (místo přepisování), opráším Outlook a nastavím kalendář. A ve zbytku pojedu po staru, tak jak to znám. Jak moc jsem se zmýlila.

Nejdřív mi kolegyně Lenka dopodrobna a hezky strukturovaně představí organizaci složek klientů, checklistů, interních přehledů/směrnic se všemi informacemi, které si mohu kdykoliv vyhledat. Pak nastupují další kolegové se zaškolením vyčítání na předávaných zakázkách. Nemusím si dělat poznámky, zaškolení se totiž nahrává a kdykoliv si výklad mohu pustit znovu. Každý týden se účastním interních refresheru znalostí, dále pak pravidelných měsíčních shrnutí dění v This One. Nebyla jsem tu posledních pár let a potřebují si oprášit témata, která už se probírala. Nevadí! Školení a porady jsou nahrávané, tudíž si mohu videa kdykoliv vyhledat a pustit. Banky stahuje robot. Faktury vyčítá Rossum, doklady v PDF se ukládají automaticky při vyčtení na disk. Komunikace probíhá přes Microsoft Teams, takže nemám zamořený email. Wau, nestačím zírat, co všechno jste vytvořili.

Čtyři roky proměn v This One. Co se změnilo? Téměř všechno! Až na Marcelu. Ta stále chrlí nápady, jak to dělat ještě trošku jinak. Odnáším si domu malý tenoučký notebook a neomezené možnosti. Pracovat mohu kdykoliv a odkudkoliv. Děti mohu vyzvednout ze školy/školky dřív a vyrazit s nimi do přírody. S kolegy jsme neustále v kontaktu, když potřebuji poradit. Chci ušetřit čas přejížděním do práce a místo toho se raději projít nebo zacvičit, tak pracuji z domova. A když se mi stýská po kontaktu s lidmi? Tak hurá do kanceláře, kde je pořád sranda a fajn prima banda.