Kybernetická bezpečnost

Letošní daňová sezóna se nám pomalu blíží ke konci. Schválně, kolik z vás, krypto nadšenců, kteří jste vloni uskutečnili nějaké krypto transakce, jste je již letos zahrnuli do svého daňového přiznání? Anebo to zase odkládáte až na příští rok?

Medvědí rok 2022 byl pro mnoho obchodníků ztrátový. Ti zkušenější stihli ještě před koncem roku svoje ztráty realizovat a optimalizovat si tak základ daně z jiných ziskových krypto obchodů.

Nakládání s kryptoaktivy se v daňovém přiznání u fyzických osob nejčastěji zahrnuje do §10 Ostatní příjmy – v případě že se jedná o nahodilou směnu krypta za cokoliv jiného anebo třeba i nevyžádaný airdrop přesahující 15 tis. Kč.

V §10 lze uplatnit výdaje maximálně do výše příjmů, tzn. že nelze vykázat ztrátu. Výsledný dílčí základ daně muže být minimálně nulový. Ovšem zjistit správné částky pro výpočet daně nemusí být vždy tak jednoduché.

Pokud s jistotou víte, že jste za rok 2022 celkově z krypta vykázali ztrátu, která navíc nelze započíst oproti kladnému základu daně z jiných druhů příjmu, tak se vám pochopitelně nechce ani řešit kompletaci všech podkladů, kalkulaci příjmů a výdajů, případně ještě hradit dodatečné náklady za práci účetní nebo za licenci softwaru na trackování transakcí. Když vám to nepomůže snížit výslednou daň z příjmu, tak proč byste se tím zabývali, že?

Nicméně i v těchto případech musíme klienty upozornit, že mají povinnost vykázat do svého daňového přiznání částku příjmů a výdajů.

Ostatní příjmy se v DPFO §10 dále rozdělují podle jednotlivých druhů ostatních příjmů. Celkem je na výběr osm podkategorií A-H. Krypto se standardně vykazuje pod písmenko C – Prodej movitých věcí. Dále se uvádí libovolný slovní popis příjmu. Formulace popisu již záleží na každém poplatníkovi, zda si přeje správci daně prozradit, že se jedná o příjmy z kryptoměn anebo použije obecnější formulaci. Pracovník finančního úřadu, kterému přistane Vaše DPFO ke kontrole, díky tomu buď je anebo není schopný snadno zjistit, že jste nějak nakládali s kryptoaktivy.

V případě, že máte ve svém portfoliu nakombinované i akcie, dluhopisy, ETFka či krypto deriváty, příjmy z těchto obchodů nelze započítávat s kryptoměnami. Pro cenné papíry je v DPFO §10 písmenko D – Prodej cenných papírů. Nelze tedy mezi sebou započíst např. ztráta z krypta a zisk z cenných papírů.

Obrázek1

 

Druhý důležitý důvod, proč je vhodné si alespoň jednou za rok zkompletovat všechny podklady k provedeným krypto transakcím – pro kalkulaci pořizovacích cen a prokázání výdajů v budoucnu, až to budete potřebovat.

Například dlouhodobý “hodl” – pokud jen pravidelně dokupujete a za celý rok jste neprovedli žádnou směnu krypta za cokoliv jiného (FIAT, zboží, služby či jiné krypto), tak skutečně neexistují žádné zdanitelné příjmy k vykázání do daňového přiznání.

„krypto poradenství“

Nicméně jednou, klidně za několik let, až Vámi držená kryptoměna překoná svoje all-time high a budete si chtít vybrat zisk, tak ji prodáte a v tu chvíli už je nutné řešit zdanění. Tržní hodnota toho, co jste za směnu získali, je příjem podléhající 15 % či 23 % daňové sazbě. Jestliže si tento příjem chcete snížit o výdaje, musíte být schopni prokázat všechny pořizovací ceny, za kolik jste nyní prodávané krypto v průběhu minulých let nakoupili.

V případě velkého množství drobných nákupů bude velmi komplikované dát dohromady všechny podklady, ne-li nemožné, jelikož některé burzy a směnárny nedovolí vygenerovat výpisy za několik let zpětně. Nejste-li schopni prokázat výdaje, musí se zdanit celý příjem.

Proto doporučujeme všem klientům, aby k nákupu kryptoměn přistupovali zodpovědně a pravidelně si evidovali výpisy ze směnáren a peněženek, účtenky z bitcoinmatů apod.

Anebo si usnadnili život a začali využívat šikovný český software Whalebooks pro přehlednou evidenci a zpracování všech krypto transakcí.

Mimochodem, v únoru jsme v This One pořádali webinář na téma zdanění kryptoaktiv, kde jsme mimo jiné povídali o tom, jak si poradit se zdaněním nejčastějších typů krypto transakcí – hodl, pravidelný trading či nahodilá směna, pasivní staking, airdrop, darování, dědictví.

Pokud jste se nestihli účastnit live, mrkněte na záznam webináře, který je ke shlédnutí na našem webu Měníme svět účetnictví.

Budeme rádi za jakýkoliv feedback.