moderní účetní

Za roky praxe jsem už měla šanci nakouknout pod pokličku všem možným businessům od armády, přes developery, letiště, tradery, pěstování CBD nebo kluky, kteří třeba organizují rozlučky se svobodou (budiž jejich businessu zem lehká díky COVIDU). Každý business je individualita a outsourcing je krásný v tom, že každý den je jiný a nad každým klientem je třeba přemýšlet úplně jinak, protože je originál.

Za ty roky se mi „má dáti – dal“ trochu okoukalo, tak jsem začala pokukovat po něčem s větší přidanou hodnotou. Časem mi došlo, že některé účetní mají rádi svou rutinu a nemusím je prudit s každým svým nápadem. Tak jsem se pouštěla do účetních oříšků, jak jsou rekonstrukce, konsolidace, konverze z jiných účetních standardů. A jak běžel čas, potkalo mě štěstí a narazila jsem na pár lidí v This One, kteří v donedávna šedé profesi ocení i adrenalin. Začali jsme spolu vyvíjet, implementovat, testovat nástroje, které nahrazují většinu té rutiny. Jsou to nástroje na automatizaci procesů. Bavíme se tu o robotech, integracích, importech a práci s daty.

V číslech výkazů vidíme příběhy

Účetní, kteří mají znalosti zákonů, jazyků, IT vybavení se můžou uplatnit v práci vyššího účetnictví. A co je vlastně to vyšší účetnictví? Jedna oblast je metodika, resp. nastavování a péče o tyto nástroje zajišťující automatizaci. Druhou dominující parketou je interpretace účetních výsledků, controlling, neboli práce s daty. Ukázat klientovi, že účetnictví je cenný zdroj informací, díky němuž můžeme identifikovat ztrátový produkt, nízký pracovní kapitál, příčiny neplnění budgetu apod.

Oblast IT jde naštěstí hodně dopředu a nudit se zatím nestíhám. A takhle mi přistála do cesty nabídka na analýzu a zpracování ocenění podniku před vstupem na burzu. Hmm, nabídka lákává. Kurz jsem absolvovala někde na vysoké škole. Matně si vzpomínám, že se tam vychází z účetních výsledků… asi bude potřeba si něco dostudovat. Nevadí, s Marcelou jsme si řekly, že jdeme do toho. Jak jinak. A jak to dopadlo? Ocenění prvního podniku máme za sebou, klient může vstoupit na burzu, profinancovat svůj nevyužitý potenciál, který se v jeho firmě nachází. Lhala bych, kdybych tu tvrdila, že jsme to zpracovali v This One celé sami. Zastřešil to celé náš klient LIFTIA s.r.o. v čele s Tomášem Moravou. Na danou problematiku nás profesionálně zaškolil, dílčí výstupy prošly jeho přísnou kontrolou a zkompletoval vše do analytické zprávy.

Velkou část práce v ocenění podniku zvládne účetní. Ale není to ta nebo ten účetní, co přepisuje data z bodu A do budu B. Je to účetní, který chápe a umí dát příběh těm číslům ve výkazech.