This One a kryptoaktiva

Jakmile se rozkřiklo, že v This One umíme zdanění krypto, máme rozhodně o zábavu postaráno.

Jedna věc je rozumět daním, druhá věc je rozumět světu kryptoaktiv. Daňový poradce pro klienty obchodující s kryptem musí rozumět oběma světům. Bez praktických zkušeností si účetní těžko dokáže představit, jak fungují transakce na blockchainu a jak je vykazovat a zdaňovat v účetnictví.

Když se chce účetní kancelář stát profíkem v krypto poradenství, potřebuje profíka, který je kromě účetnictví zapálený i do samotných technologií a má praktické zkušenosti s problémy, se kterými klienti přichází. I my zjišťujeme, že nasbírat toliko zkušeností, abychom dokázali správně zpracovat všechny podklady a neobvyklé transakce, které nám klienti přináší, není zas tak easy peasy. Ale jsme hrozně rádi, že přichází. Že se na nás skutečně obrací nový obchodníci či investoři s dotazy a s poptávkami o zpracování krypto podkladů jak u fyzických, tak právnických osob. Jen díky tomu můžeme získávat nové zkušenosti a posouvat se mílovými kroky dál a dál. To nás neskutečně baví.

Krypto nás fascinuje svojí různorodostí. V This One nesnášíme rutinu. Jakmile se objeví rutinní práce, už na to programujeme robota. V kryptu zatím platí, že co klient, to unikátní příběh. S každou další zakázkou objevujeme nové typy transakcí, nové tokeny či coiny, nové platformy, směnárny nebo decentralizované chainy. Stále je co objevovat…

„zdanění a účtování kryptoaktiv“

Většinou se zdanění krypto pro zjednodušení vysvětluje takto: „koupím bitcoin za 100, burza si vezme poplatek 10, dokud neprodám, nedaním. Až prodám za 200, daním 90.“ Easy. Pak se ale setkáte s realitou, kdy zjistíte, že klient obchodoval spot i futures, těžil, stakoval… samozřejmě chtěl pro porovnání vyzkoušet všechny burzy a peněženky, desítky různých tokenů a altcoinů, které si přeposílal a směňoval sem tam. Po cestě se mu některé spálily, něco utratil za faktury a něco dostal zdarma v airdropu. Jo a obchoduje už od 2017, ale daně řeší letos poprvé. „Dobrý den, tady máte CSVčka z šesti různých burz, dvacet adres k walletkám, celkem jen asi sto tisíc řádků. Prosím o zpracování DPFO, děkuji“. To prostě musíte milovat.

Nezasvěcení lidé často říkají, že svět kryptoaktiv se neskutečně rychle vyvíjí, pořád se objevují nové možnosti a technologie, proto nestíháme všemu porozumět a může se zdát, že nám ujíždí vlak. Podle mě je to chybný úhel pohledu. Bitcoin a jeho blockchain je tu už přes deset let. Většina krypto technologií již dávno existuje, ale z nějakého důvodu příliš předběhly svoji dobu a populace ještě nebyla připravena jim věnovat svoji pozornost. Až v posledních pár letech lidé mají snahu porozumět, protože najednou v tom vidíme budoucnost. Záleží jen na tom, kolik času věnujete studiu krypto světa, jestli chcete ten vzdálený vlak dohnat a svést se do zářné budoucnosti anebo se rozhodnete, že to není nic pro Vás a raději si zaplatíte outsourcing.

My jsme se rozhodli ten vlak dohnat a podílet se na jeho řízení. A musím skromně říct, že nám to jde!